Opis orodja

PDF dokument

ORAOTO orodje za ocenjevanje tveganj omogoča izvedbo ocen tveganja po zahtevah standardov in zakonodajnih zahtev (ISO 9001, GDPR, ISO/IEC 27001, ISO 22301, ZVDAGA, ZINFV, VZD, PCI DSS in ISO 31000) oziroma po vaši metodologiji. Orodje ORAOTO omogoča, da vsi deležniki (varnostni inženirji oziroma skrbniki sistemov vodenja, vodstvo, lastniki procesov oziroma vodje oddelkov, zaposleni in pogodbeni sodelavci, nadzorniki ter revizorji) na enostaven način pridejo do izračuna tveganj, ki so možna v organizaciji in z njimi povezanimi ustreznimi ukrepi, ki jih organizacija izvaja z namenom zmanjševanja tveganj.

Ocenjevanje tveganj:

  • organizacija želi postaviti sistem vodenja (ISO) ali pokriti zahtevo lastnikov poslovnih procesov po izboljšanju poslovanja in s tem povezanega obvladovanja tveganj.
  • organizacija mora zadostiti zakonskim zahtevam (GDPR, ISO, PCI DSS) ali zahtevam nadzornikov organizacije (ISO), ki vključujejo oceno tveganja.

Kako lahko učinkovito in uspešno rešimo navedene težave?

Področje ocenjevanja tveganj se v zadnjih letih izboljšuje – standardi so napisani, dobre prakse so priznane in ista načela in postopke se lahko uporablja za različne organizacije.

Ker je izvedba ocene tveganja postala predvidljiv in ponovljiv proces, se izvedba lahko obvladuje z orodjem, ki vključuje dobre prakse ocenjevanja tveganj na vseh področjih poslovanja.

Ocenjevanje tveganj se podpre s priznanimi metodologijami, vključitvijo katalogov groženj in ranljivosti tveganj ter predlogi korektivnih ukrepov in ustvari potrebne zapise in dokumente, ki so potrebni zaradi zakonodaje, standardov ali zahtev nadzornikov.


ORAOTO vsebuje:

  • enostavno in hitro prilagajanje na izbrano metodologijo ocenjevanja,
  • ustrezne kataloge groženj in ranljivosti tveganj,
  • hitro usposabljanje uporabnika za uporabo orodja (enostavnost izvedbe ocene tveganja),
  • vključevanje vseh potrebnih metodologij za ocenjevanje tveganj.

ORAOTO je namenjen:

  • Varnostnim inženirjem oziroma skrbnikom sistema vodenja – odgovorni so za izvedbo oziroma koordinacijo ocene tveganj v organizaciji.
  • Poslovodstvu – uporabljali bodo predvsem funkcijo nadzora nad ukrepi oziroma zmanjševanjem tveganj. 1x letno bodo pregledali oceno tveganja skupaj z varnostnim inženirjem oziroma skrbnikom sistema vodenja.
  • Lastnikom procesov oziroma področij – vsaj 1x letno bodo sodelovali pri pripravi ocene tveganja, odgovorni bodo za posamezno tveganje oziroma bodo določali, kdo bo izvajal posamezen ukrep.
  • Izvajalcem ukrepov – sodelujejo pri izvedbi posameznega ukrepa, za katerega so zadolženi.
  • Nadzorniki – iz ukrepov morajo videti izboljševanje poslovanja organizacije. Dostop imajo do celovitega pregleda tveganj ter izvajanja ukrepov v celotni organizaciji.

Prednosti ORAOTO:

Orodje ORAOTO predstavlja celovito orodje za obvladovanje tveganj, zato zagotavlja obvladovanje tveganj na vseh področjih poslovanja.

Zaradi različnih pristopov k ocenjevanju tveganj je programska oprema sestavljena iz osnovnega modula, ki predstavlja ogrodje programske opreme, v katerem se odvija administracija podatkov, vlog uporabnikov, vključitev v obstoječ informacijski sistem (npr. mrežno povezovanje), v povezanih modulih pa so nabori metodologij za različna področja ocenjevanja tveganj.

Programska oprema omogoča izvedbo ocene tveganja s čim manj uporabniškega vnosa podatkov in čim manj uporabnikovega dela (posameznih klikov na možnosti, izbire podatkov).

Programska oprema podaja možne odgovore na uporabnikove vnose podatkov (predpripravljeni odgovori oziroma izračuni tveganj).

Najpomembnejše prednosti pa so naslednje:

  • uporaba v različnih operacijskih sistemih,
  • uporaba sporočilnih sistemov (e-pošta),
  • skladnost namestitev v različnih okoljih organizacij (spletna rešitev ali namestitev na strežniški infrastrukturi).

ORAOTO omogoča:

  1. Enostavno prijavo uporabnika:
    z enoznačnim uporabniškim imenom (in geslom),
  2. Vpogled v nabor modulov:
    Po vpisu uporabnika, se glede na vlogo prikažejo možni moduli za ocene tveganja. Uporabnik izbere, kateri modul bo uporabljal. Po izbiri posameznega modula dobi uporabnik možnost nove izbire oziroma obstoječe ocene tveganja, ki jo bo uporabljal. Glede na vlogo se uporabniku odpre samo del, za katerega je zadolžen (posamezen proces, oddelek).
  3. Administrativni modul:
    To je modul, kjer varnostni inženir ali skrbnik sistemov vodenja izbira in pripravi metodologijo za ocene tveganja, dobi informacijo o drugih modulih, določi pravice v programski opremi ter določa elemente posamezne ocene tveganja.
  4. Vpogled v okolje organizacije (poslovni procesi, organizacijska struktura, viri):
    V modulu uporabnik vidi organizacijo, določi, kako se bo izvajala ocena tveganja oziroma, kateri poslovni procesi, organizacijske enote in viri bodo vključeni v posamezni oceni tveganja.
  5. Izračun povprečne ocene tveganja in primerjava med posameznimi ocenami tveganj:
    Za posamezno oceno tveganja se izračunava povprečna stopnja vseh izračunanih tveganj.
  6. Pripravo ukrepov za zmanjšanje tveganj:
    Na podlagi posameznih nesprejemljivih tveganj (po izbrani metodologiji), se uporabniku avtomatsko odprejo polja za ukrepe, ki so lahko že predpripravljeni (iz nabora) oziroma jih uporabnik vpiše sam.
  1. Pregled vseh ukrepov za zmanjšanje tveganj (glede na vlogo uporabnika):
    Ukrepi se po končani oceni tveganja zberejo v tabeli, ki je dosegljiva uporabniku glede na vlogo.
  2. Opozarjanje pooblaščenih oseb na stanja ukrepa (v čakanju, izvedeno, itd.):
    Vsak ukrep se da v obravnavo posamezni pooblaščeni osebi, ki je dolžna skrbeti za implementacijo. Pred izvedbo ukrepa je potrjen s strani vodstva, varnostnega inženirja/skrbnikov sistemov vodenja ali lastnikov procesov/vodij (izbira v administrativnem modulu).
  3. Opozarjanje pooblaščenih oseb na stalne oziroma ponavljajoče ukrepe:
    Vsak ukrep ima določen rok izvedbe ali ponavljajoče termine.
  4. Opozarjanje varnostnega inženirja oziroma skrbnikov sistemov vodenja o izvedbi ukrepov:
    • Vsak izveden ukrep opozori vodstvo, varnostnega inženirja/skrbnike sistemov vodenja ali lastnike procesov/vodje oddelkov.
    • Vsak prekoračen čas ukrepa opozarja vodstvo, varnostnega inženirja/skrbnike sistemov vodenja ali lastnike procesov/vodje oddelkov.
  5. Pregled stanja izvedenih ukrepov in zmanjšanja tveganj (glede na vlogo uporabnika):
    Ukrepi se po končani oceni tveganja zberejo v tabeli, ki je dosegljiva uporabniku glede na vlogo. Iz tabele je razvidno, kdaj je bil izveden posamezen ukrep oziroma, ali je bil prekoračen dogovorjen čas izvedbe.
  6. Izpis ocene tveganj v standardnih formatih in vzorčnih obrazcih:
    Vse prikaze ocene tveganj je možno izpisati kot standardne formate (CVS, XLS, PDF).

Ocenjevanje tveganj je smiselno izvajati ne samo zaradi zahtev zakonodaje in standardov, pač pa predvsem zaradi izboljšanja poslovanja. Organizacije se lahko najbolje pripravijo na ocenjevanje tveganj, če sledijo dobrim praksam standardov. V vse aktivnosti priprave ocene tveganja naj vključijo čim več ključnih oseb – poslovodstva ter vodje organizacijski enot oziroma skrbnikov poslovnih procesov in sistemov vodenja.

Enostavna in razumljiva ocena tveganja, ki temelji na ustreznih kvantitativnih in kvalitativnih merilih, je zato cilj, ki ga pomaga doseči ORAOTO. Pri temu lahko ORAOTO postane orodje, ki ga boste z veseljem uporabljali vsi, ki si želite izboljšati delovanje in konkurenčnost organizacije.

VPIS PODATKOV
ORGANIZACIJE
Vpis podatkov organizacije
Pregled in poprava
obstoječih podatkov
organizacije
OCENJEVANJE
TVEGANJ
Ocena tveganja organizacije
Pregled in poprava obstoječih ocen tveganja organizacije
UKREPI
 
Pregled ukrepov organizacije
Poprava obstoječih ukrepov organizacije