ORAOTO orodje za ocenjevanje tveganj omogoča izvedbo ocen tveganja po zahtevah standardov in zakonodajnih zahtev (ISO 9001, GDPR, ISO/IEC 27001, ISO 22301, ZVDAGA, ZINFV, VZD, PCI DSS in ISO 31000) oziroma po vaši metodologiji. Orodje ORAOTO omogoča, da vsi deležniki (varnostni inženirji oziroma skrbniki sistemov vodenja, vodstvo, lastniki procesov oziroma vodje oddelkov, zaposleni in pogodbeni sodelavci, nadzorniki ter revizorji) na enostaven način pridejo do izračuna tveganj, ki so možna v organizaciji in z njimi povezanimi ustreznimi ukrepi, ki jih organizacija izvaja z namenom zmanjševanja tveganj.
Kako lahko učinkovito in uspešno rešimo navedene težave?
Področje ocenjevanja tveganj se v zadnjih letih izboljšuje – standardi so napisani, dobre prakse so priznane in ista načela in postopke se lahko uporablja za različne organizacije.
Ker je izvedba ocene tveganja postala predvidljiv in ponovljiv proces, se izvedba lahko obvladuje z orodjem, ki vključuje dobre prakse ocenjevanja tveganj na vseh področjih poslovanja.
Ocenjevanje tveganj se podpre s priznanimi metodologijami, vključitvijo katalogov groženj in ranljivosti tveganj ter predlogi korektivnih ukrepov in ustvari potrebne zapise in dokumente, ki so potrebni zaradi zakonodaje, standardov ali zahtev nadzornikov.
Orodje ORAOTO predstavlja celovito orodje za obvladovanje tveganj, zato zagotavlja obvladovanje tveganj na vseh področjih poslovanja.
Zaradi različnih pristopov k ocenjevanju tveganj je programska oprema sestavljena iz osnovnega modula, ki predstavlja ogrodje programske opreme, v katerem se odvija administracija podatkov, vlog uporabnikov, vključitev v obstoječ informacijski sistem (npr. mrežno povezovanje), v povezanih modulih pa so nabori metodologij za različna področja ocenjevanja tveganj.
Programska oprema omogoča izvedbo ocene tveganja s čim manj uporabniškega vnosa podatkov in čim manj uporabnikovega dela (posameznih klikov na možnosti, izbire podatkov).
Programska oprema podaja možne odgovore na uporabnikove vnose podatkov (predpripravljeni odgovori oziroma izračuni tveganj).
Najpomembnejše prednosti pa so naslednje:
Ocenjevanje tveganj je smiselno izvajati ne samo zaradi zahtev zakonodaje in standardov, pač pa predvsem zaradi izboljšanja poslovanja. Organizacije se lahko najbolje pripravijo na ocenjevanje tveganj, če sledijo dobrim praksam standardov. V vse aktivnosti priprave ocene tveganja naj vključijo čim več ključnih oseb – poslovodstva ter vodje organizacijski enot oziroma skrbnikov poslovnih procesov in sistemov vodenja.
Enostavna in razumljiva ocena tveganja, ki temelji na ustreznih kvantitativnih in kvalitativnih merilih, je zato cilj, ki ga pomaga doseči ORAOTO. Pri temu lahko ORAOTO postane orodje, ki ga boste z veseljem uporabljali vsi, ki si želite izboljšati delovanje in konkurenčnost organizacije.